MeetPlan dokumentacija
GitHubToggle Dark/Light/Auto modeToggle Dark/Light/Auto modeToggle Dark/Light/Auto modeBack to homepage

Arnes SPM

Arnes SPM je priporočena storitev, saj je vse gosteno na Arnesovih strežnikih in strežniki nikoli ne potečejo.
Za vse šole, ki same gostijo oz. bodo gostile, prosimo pišite na info@meetplan.si, da vas dodamo na e-poštni seznam. E-poštni seznami bodo VEDNO PRAVOČASNO prejeli pomembne informacije glede sprememb in vodiče po teh spremembah (čeprav teh ne bo veliko, saj se bo najverjetneje vse uredilo avtomatsko), zato je ZELO PRIPOROČENO, da dodate svojo šolo na seznam obveščanja (e-poštni seznam).

Najlepša hvala Arnesu za dostop do te storitve. Brez dostopa ne bi moral narediti tega priročnika. Hvala 🙏.

Prijava v Arnes SPM

Odprite to povezavo in se prijavite z AAI prijavo.

image

Ustvarjanje nove virtualne mašine

Ko se prijavite, bi se moralo prikazati nekaj takega: image

Preprosto kliknite “Nov virtualni strežnik”.

Virtualni strežnik, virtualna mašina, VPS so popolnoma isti izrazi z istim pomenom. Naj vas ne zmoti, če kje uporabljam določen izraz, kje drugje pa kak drug izraz.

Izbiranje kvote

Izberite kvoto - v mojemu primeru je to “Projekt Meetplan”, ampak za vaš strežnik bo to verjetno “Osnovna šola __________” ipd. image

Izbiranje predloge

Predloga je zelo pomembna. Izbrali bomo kar predpripravljeno predlogo, priporočam Ubuntu 20.04 LTS (oz. katerakoli novejša verzija Ubuntuja). image

Kot operacijski sistem se priporočata Ubuntu Server ali pa Debian GNU/Linux, saj sta samo te dve distribuciji zaenkrat podprti v avtomatičnem namestitvenem orodju.
Ubuntu 20.04 LTS NI Windows ali kakorkoli podoben Windowsu. Ubuntu je t.i. Linux sistem, ki temelji na Unix sistemih. MacOS je Unix sistem, zato so Linux komande zelo podobne MacOS komandam v terminalu/konzoli.
Ubuntu 20.04 LTS NI sistem z grafičnim uporabniškim vmesnikom. To pomeni, da ta sistem uporablja samo in izključno konzolo oz. terminal.

Izbiranje paketa

Koliko strežniških storitev želite pokloniti MeetPlanu? Priporočljiva vrednost je 2GB pomnilnika, 2 CPE-ja, to je v našem primeru “Srednji”, ampak bodo čisto vsi paketi delali z MeetPlan sistemom brez problema.

Če veste, da ne boste potrebovali več kot enega strežnika, tj. boste imeli samo MeetPlan, se vedno priporoča izbrati 4GB pomnilnika in 4 procesorske enote, ampak tako ne boste morali več ustvariti novih virtualnih naprav, saj ste dosegli kvoto. Če niste prepričani ali pa veste, da boste imeli več strežnikov, se izbere toliko strežniških storitev, da boste lahko vse strežnike stlačili v kvoto.
Kadarkoli lahko spremenite paket, torej niste obtičali s to izbiro.

Jaz bom za MeetPlan izbral srednji paket.

Poimenovanje strežnika

Na tem koraku samo preimenujete strežnik. Jaz sem ga preimenoval v “MeetPlan”. image

Nato samo kliknete na “Ustvari” in počakajte, da se status strežnika spremeni v “Strežnik je ugasnjen”, nakar bomo nadaljevali s priklopom na strežnik.

Priklop na strežnik

Prižig strežnika in pridobivanje IP naslova strežnika

Prvo kot prvo se je treba prepričati, da je strežnik prižgan. Če ni, lahko to uredimo preko Arnesove spletne strani. image

Izberite svoj strežnik (v mojemu primeru “MeetPlan”).

image

Prepričajte se, da je izbrana možnost “Zaženi iz diska”, drugače se operacijski sistem ne bo zagnal.

Kliknite gumb “Zaženi” in počakajte, da se status strežnika spremeni v “Strežnik je zagnan”. Možno je, da se bo strežnik večkrat ponovno zagnal, zato ne nadaljujte do nalednjega koraka, dokler se status ne neha spreminjati (čakajte kakih 5 minut).

Na strežnik se priklopite s konzolo. (Gumb na desni strani)

Odpreti bi se vam moralo novo okno, v katerem bi vas moralo pozvati za prijavo. Preprosto vpišite root in kliknite ENTER (na tipkovnici). Naslednje, kar bi se vam moralo prikazati je tole: image Pozvalo vas bo za novo geslo. Izmislite si čim boljšega (uporabljajte tudi simbole, velike, male črke, številke) in čim daljšega.

VNC konzola ne sledi pravilno vsem vašim znakom - nekateri simboli se ne prikažejo pravilno. Priporoča se, da se za začetek NE naredi gesla s simboli, in se ga kasneje preko PuTTY-ja spremeni z ukazom passwd.

Sedaj bi vas moralo pozvati, da se ponovno prijavite. image

Mi tega ne bomo naredili, zato bomo samo zaprli to okno in šli nazaj na Arnes SPM portal in osvežili stran.

Ko boste osvežili stran, se vam bo prikazal IP strežnika. image

Namestitev PuTTY programa in priklop na strežnik

Prenesite in namestite PuTTY. S tem programom se bomo priklapljali na strežnik.

image

V okvir “Host Name (or IP address)” preprosto vtipkajte svoj IP naslov in kliknite gumb “Open”.

Ob prvi prijavi na strežnik se vam bo pokazalo nekaj takega:

image

Samo kliknite “Accept” in nadaljujte.

Prijavite se z uporabniškim imenom root in geslom, katerega ste si prej izmislili. image

Sedaj pa lahko nadaljujete na naslednji korak.